E-Ticaret Web Sitesi Açmak

Son yıllarda internet kullanımının artmasıyla birlikte e-ticaret siteleri üzerinden de iş yapmak popüler bir hale gelmiştir. Günümüzde satış yapmalar kazanç sağlamak için kurulmuş binlerce site vardır diyebiliriz.

E-ticaret siteleri özellikle covid-19 felaketi sonrasında büyük patlamalar yaşamıştır. Evde karantinada kaldığımız süre zarfında, kendini korumak amaçlı çoğu insan alışverişlerini internetten yapmıştır. Hem evden çıkmamak, hem de kendilerini hastalıktan korumak adına bu sistem çok iyi olmuştur. Bunun dışında, internet üzerinden alabileceğiniz şeyler sınırsızdır diyebiliriz. A’dan Z’ye her şeyi sipariş edebiliyor ve saatler içinde kapınıza gelmesini sağlıyorsunuz. Aynı zamanda birey olarak da, şirket kurmadan e-ticaret siteleri sayesinde paralar da kazanabilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizi açmak, tanıtımlarını doğru yaparsanız ve satacağınız ürünleri iyi seçerseniz size harika kazançlar sağlar. Özellikle çok kitleli sosyal medya kullanıcıları, bu konuda size büyük avantajlar getirir. Örneğin sitenizde kozmetiğe dair ürünler satacaksınız. Siz bu ürünü anlaştığınız ve belli bir miktar ödeme yaptığınız sosyal medya fenomenine denemek için gönderdiğinizde, o kişi ürününüzün reklamını yaparak satışlarınızı arttırır. Hem siz tanınmış olursunuz, hem de çalıştığınız fenomen arkadaş kazanmış olur. E-ticaret sitelerinde tanınmak, temel olarak bu mantığa dayanmaktadır. Tabi buna ek olarak reklamlar oluşturabilir, bunları insanların görmesini sağlayabilirsiniz. Bu da bir seçenek.

E-Ticaret İş Modelleri

B2C (Şirketten tüketiciye satış); e-ticaret sitelerinde en çok kullanılan iş modellerinden birisidir. Şirketin, kendi ürünlerini site üzerinden kullanıcılara satması temeline dayanmaktadır.

B2B (Şirketten şirkete satış); toptan satışlarda kullanılan bir iş modelidir. Tüketicilere satış yapan firmaların ürünlerini toptan satış yapan firmalardan almasıdır.

C2C (Tüketiciden tüketiciye satış); ikinci el satış yapmak mantığında ilerleyen bir satış türüdür. Ürünü alan müşterinin, farklı herhangi bir müşteriye bunu satmasıdır.

Dikey e-ticaret; belirli bir kategoride satış yapan e-ticaret sitelerine denir. Örneğin sadece kadın iç çamaşırı satan bir site, dikey e-ticaret sitesidir diyebiliriz.

Yatay e-ticaret; çok geniş kitlelerde satış yapan e-ticaret siteleridir. Ayakkabıdan iç çamaşırına, ev tekstilinden elektronik eşyalara kadar her kategoride satış yaparlar.

Stoksuz satış (Dropshopping); stoksuz bir satış türüdür. Kişi, farklı tedarikçi firmalar ile anlaşır. Ürünü sitesine koyar. Onun dışında kargolama dahil tüm işi tedarikçi firma halleder. İlla şirket olmanıza gerek yoktur. Bireysel olarak da bu işi yürüterek para kazanan birçok insan bulunmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Kurmanın Avantajları Nelerdir ?

E-ticaret sitesi kurarak satış yapmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar;

Ofise ihtiyaç olmadan dilediğiniz yerde satış yapabilirsiniz.

Mesai saatleri ve tatil günleri sizin çalışmanız için bir engel oluşturmaz.

Düşük bir sermaye ile kolayca internetten satış yapıp, paranızı katlayabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan bir telefon(bilgisayar) ve internet bağlantısıdır.

Alıcılar ile iletişime geçebilir ve onları sitenizden alışveriş yapmaları için ikna edebilirsiniz.

Süreç hızlı işler. Satın alım ve kargo işlemleri kolayca halledilir.

Sınırsız ürünü sitenize ekleyebilir ve satabilirsiniz.

Ödemeler havale, kredi kartı ve kapıda ödeme sistemi ile yürür.

Kargo parasını alıcı öder, sizin cebinizde bir ödeme çıkmaz.

E-ticaret sitesi kurmak ve işletmek dışardan bakınca kolay olarak görünebilir. Temel teknikleri bildiğinizde aslında kolaydır. Fakat çalışacağınız insanları, firmaları ve markaları iyi seçmelisiniz. Çünkü bu kişiler arka planda sizi temsil eden bir grup olacaktır. Kargoların aksaması ve ürünün stokta kalmaması gibi durumlarda müşteriler sizi suçlar. Çünkü arka plandaki grubu görmez. Bu yüzden seçeceğiniz tedarikçi firmalar, e-ticaret sitenizin domino taşıdır demek doğru bir deyiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir