Logo Ve Kurumsal Kimlik Önemi

Kurumsal veya bireysel bir şirket açmak istediğinizde, sizi temsil edecek olan ilk şey logo ve kurumsal kimliğiniz olacaktır. Bu yüzden logo ve kurumsal kimliğinizi, işini titizlikle yapan tasarımcılara yaptırmalısınız. Aksi takdirde dilediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Web sitenizin oluşum aşamalarından birisi logo tasarımıdır. Logo tasarımınızı belirlerken, sade ve farklı tasarımlar tercih etmelisiniz. Karışık ve çok renkli logolar göz yormasının yanı sıra akılda kalıcı da olmaz. Oluşturacağınız logo, aynı zamanda kurumsal kimliğinizinde oluşmasının ilk adımıdır. Kartvizit, cd kapağı ve antetli kağıt da kurumsal kimlik oluşturmanız için gerekli olan diğer parçalardır. Bu tür logo tasarımı ve kimlik oluşturma gibi işlerinizi halletmek için günümüzde büyük firmalar ve tasarımcılar çalışmaktadır. Freelancer olarak logo tasarımı yapan kişiler de bulunmaktadır. Kullanılan program ve teknikler bilindiği takdirde logo tasarımı yapılabilir. Ama bir tasarımcının yapması ile aynı kalitede olmayacağından emin olabilirsin. Büyük bir şirket oluştururken maddi olarak hiçbir masraftan kaçmamalı, ucuza yaptırırım diyerek o tür insanlar tercih edilmemelidir. Yoksa logonuz istediğiniz şekilde olmaz. Bu da işlemlerin uzamasına, firmanızın logo ve kurumsal kimlik konusunda aksamalara uğramasına sebep olur.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik oluştururken dikkat etmeniz gereke ilk unsur, sadeliktir. Sade ve dikkat çekici bir kimlik gelecek iş hayatınız için harika bir görünüm olacaktır. Firmanızın baş harfi veya temsili küçük harfler, logolarda sık sık kullanılır. Logo içinde küçük bir resim de logonuzu hareketlendirecek bir detay olabilir. Örneğin bir balık restoranı için logo tasarlamanız istendi. Siz bu restorana öyle bir logo tasarlamalısınız ki, hem akılda kalıcı hemde sade olması gerekiyor. Aynı zamanda restoranın balık restoranı olduğu da anlaşılmalı. Bir kadeh bardağının yere uzanan ayağını balık kılçığı şeklinde çizip, kadeh kısmına da restoranın adını yazmak oldukça yaratıcı bir fikirdir. Bu sadece bir örnektir. Geliştirilebilir. Her sektör için logo tasarımının farklı olması gerekir. Günümüzde binlerce firma bulunmaktadır. Onların arasından sıyrılıp, farklı olmanız için logo tasarımınızın ve kurumsal kimliğinizin de dikkat çekici olması gerekir. Bu konuda tecrübeli olan tasarımcılar, bütün bu yükü omuzlarınızdan alır. Siz aklınızda belirlediğiniz logoyu, belli bir para karşılığı tasarımcıya da yaptırabilirsin. Tasarımcının da birkaç ufak dokunuşu sonuçta sizi mutlu edecektir. Bu şekilde logo tasarımı yaptırmak, daha ucuza mal olacaktır. Logonun ardından kurumsal kimlik oluşturma aşamanız tamamlanmış olur ve büyük bir firma yolundaki ilk adımı atmış olursunuz.

Kurumsal Kimliğin Firmaya Kattığı Avantajlar

Kurumsal kimlik, imajınızı arttıracak bir unsurdur.

Firmanızın görsellik açısından ileride olmasını sağlar.

Sizi, rakiplerinizden bir adım öne taşır.

Firmanızdaki ürünlerin ve sunduğunuz hizmetin garantisini yansıtmanızı sağlar.

Firmanın kullanıcılar üzerinde olumlu etki bırakabilme avantajı sağlar.

Ürünler ile sektör arasında sağlıklı bir köprü kurmanızı sağlar.

Kurumsal kimliğin farklılığı, kalitenizi ortaya koyar.

Müşteriler tarafından daha akılda kalıcı olursunuz.

Daha büyük kitlelere hitap etmenizi sağlar.

Web sitesi yönetmek ve kurmak gibi bir projeniz var ise, mutlaka takip edilmesi gereken adımları bilmelisiniz. Planlı ve programlı bir şekilde çalışmak, size hayatınızın her alanında yardımcı olur. Altınıza kuracağınız ekip, sizi iyi bir şekilde temsil edecek olan taşlardır. Taşları çok iyi seçmelisiniz. Arka planda sizi temsil eden bu grup, ön planda sizin itibarınızı oluşturacak gruptur. Bu yüzden de seçimlerinizi iyi yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir