Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

İnternet üzerinde görsel, animasyon ve metin olarak ziyaretçilerine hizmet sunan sayfalara web sitesi denir. Her gün milyonlarca insan bu web sitelerini ziyaret ederek istedikleri bilgilere kolayca ulaşmaktadır.

Web siteleri 1991 yılından bu yana hizmet vermektedir. O zamanlar geliştirilme aşamasında iken geldiğimiz bugünlerde çok profesyonel hale gelmiştir. 1993 yılında CERN şirketi www eki ile interneti ulaşılabilir hale getirdi. Ardından Ankara-Washington arasında kurulan kiralık hat sayesinde, Türkiye’de ilk internet bağlantısı da sağlanmış oldu. Bu dönemden sonra yükseliş her geçen gün artarak devam etmiştir. Zaman içinde kullanımının artmasıyla internetin kullanıldığı alanlar da artmıştır. Web sitesi kurulumları ise, sitenin temel taşıdır diyebiliriz. Kurulum ne kadar doğru olursa sitenin verimliliği de o kadar iyi olur.

Web Sitesi Kurulum Aşaması

Fikir Üretme; kuracağınız sitenin ne ile ilgili olduğuna karar vererek işe başlamalısınız. İlgi alanlarınızı düşünün. Kuracağınız site bir e-ticaret sitesi, blog sitesi, eğitim sitesi, haber sitesi, online topluluk sitesi veya portföy olabilir. Örneğin bir eğitimci iseniz, kuracağınız eğitim sitesi üzerinden başarılı işlere imza atabilirsiniz. Ya da yazı yazmayı, insanlara bilgi vermeyi seviyor olabilirsiniz. Blog siteleri, size istediğinizi vermek konusunda yardımcı olacaktır.

Domain Kaydetme; bu üstünde çok dikkatli düşünmeniz gereken bir konudur. Çünkü domain, sitenizin herkes tarafından bilinecek olan ismidir. İnternet üzerinde domain sorgulama siteleri bulunmaktadır. Buralardan düşündüğünüz site isimlerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken unsurlar; com uzantılı isimler tercih edin. Çünkü bu uzantı oldukça popüler ve kullanışlı. Ayrıca domaininizi kısa tutun. Karışık bir isimden ziyade, kısa ve akılda kalıcı domainlere yönelin.

Web Hosting Seçimi; projenizin büyüklüğüne göre hosting seçmelisiniz. Paylaşımlı hosting, Cloudhosting ve VPS hosting çeşitleri bulunmaktadır.

Platform Seçme; kurulumun tamamlanmasına yakın bir adımdır. İçerik yönetimi siteleri, e-ticaret scriptleri, web sitesi kurma araçları ve kendinden kodlamalı websiteleri bulunmaktadır. İçeriğinize göre hangisi uygunsa onu seçmelisiniz.

Sitenin Gelecek Planı; siteyi kurdunuz. Her şey asıl şimdi başlıyor. Sektörü iyi tanımalı ve araştırmalısınız. Web sitenizin güvenliğini arttırın. Ziyaretçilerinizin geri bildirimlerini önemseyin ve iyileştirmelere açık olun. Sitenizin geleceği için planlamaları iyi yapmalısınız ki, yükselişiniz de iyi olsun.

Web Sitesi Türleri

Statik Web Sitesi; az güncellenen sıradan sitelerdir. Ziyaretçisi azdır. Sitenin içeriği, siteyi oluşturan kişi tarafından değiştirilebilir. Statik bir web sitesi oluştururken, HTML, SWF, DHTML, XHTML, PHP, ASP, CSS ve ASPX dillerini kullanabilirsiniz. Tamamen HTML kod içeren bir sayfadır. Dinamik web sitesine oranla maliyetleri düşüktür.

Dinamik Web Sitesi; kullanıcılara özel oluşturulabilmektedir. Siteye giriş yapan herkes, diğer kullanıcılardan farklı bir içeriğe erişilebilmektedir. İnternet dünyasında en popüler site türüdür. Hızlı ve erişimi kolaydır. Renk çeşitlilikleri, teması ve farklı içerikleriyle çok yönlü sitelerdir. Dinamik bir web sitesi oluşturmak için ASP, JSP, PHP ve CSM dillerini kullanabilirsiniz. HTML kodları ile değil veri tabanında tutulan uygun alanlarla içerikler oluşturulmaktadır.

İnternet kullanımının bir hayli arttığı bu dönemlerde, internet üzerinden iş yapmak da popülerliğini arttırmıştır. Gerek web sitesi kurmak, gerekse web siteleri üzerinden satış yapmak tercih edilebilir. Web sitesi kurmak, size internetten para kazanmanın kapılarını açabilir. Web sitesi ile ilgili bölümünüzden mezun olduktan sonra,  yeterli bilgi ve azim sahibiysenizbu iş sizin için  çok daha kolay olacaktır.Yeter ki çalışın ve isteyin. Tüm kapılar size sonsuz bir şekilde açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir