Web Sitesi Yapmak İçin Kullanılan Programlar Nelerdir ?

Web sitesi yapmak, sanılanın aksine kolay bir iş değildir. Belli bir birikim ve eğitim gereklidir. Eğitim almamış kişilerin, eğitim almış kişiler kadar donanımlı olması beklenemez. Bu yüzden web sitesi yapmak için çalışacağınız kişileri dikkatli seçmelisiniz.

Kurumsal, profesyonel ya da kişisel firmalar kullandıkları web sitelerini yaptırmak için bu işi yapan kişilerle çalışılırlar. Sitenin kurulumu için kullanılan farklı programlar kullanılmaktadır. Web sitesi kuracağınız zaman, kullanacağınız yazılımların hepsini lisanslı olmak zorundadır. Bu, kanuni olarak bir zorunluluktur diyebiliriz. Kullanılan programların kaliteli ve profesyonel olması önemlidir. Çünkü yaptığınız iş, firmalar tarafından ne kadar beğenilirse o kadar çok tanınır ve para kazanırsınız. Unutmayın ki bütün firmalar, size birer referanstır.

Web Tasarım Programları

Adobe Flash; hareketli animasyonların yapıldığı programdır. Sitelerin açılmasını yavaşlattığı için Adobe pek sevilmez. Fakat vektörel dosyalar ile çalışma imkanlarını da kullanıcılarına sunmaktadır.

Adobe Dreamweaver; en bilinen ve en popüler tasarım programıdır. Tasarımın yanı sıra, kodlama da yapılır. Her iki özelliğin bir uygulamada bulunması, programın tercih edilirliğini arttırmaktadır.

Adobe Fireworks; yine popüler olan bir uygulamadır. Photoshop için spesifik olarak tasarlanmıştır. Kullanışlıdır. Pdf dönüştürücüsüne sahiptir.

Adobe Photoshop; grafik ve web tasarımcılarının en sık kullandığı programlardan birisidir diyebiliriz. Sınırsız hayal gücünüze güç katacak bir programdır. Rahat bir kullanıma sahiptir.

Microsoft Frontpage; office programlarıyla uyumludur. Çok yönlü bir kullanıma sahiptir. Hazırladığınız siteye dilediğiniz metni, resmî, slaytları kolayca yerleştirebilirsiniz. Çevrimiçi bir tartışma platformu oluşturmak için de bu programı kullanan kullanıcı sayısı bir hayli fazladır.

Freehand; reklam ve logo tasarımları için sıklıkla tercih edilmektedir. En önemli avantajı ise, çözünürlüğün bozulmamasıdır. Oluşturduğunuz tasarımın pixellerini dilediğiniz gibi düşürüp çıkarabilirsiniz.

Corel Draw; profesyonel çizim yapanların tercih ettiği bir programdır. Tasarımcılar da sıklıkla kullanır Herhangi bir nesnenin web düğmesine dönüşümünü de kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Flash animasyonlar kolaylıkla oluşturulabilir. Aynı zamanda vektör tabanlı bir programdır.

Adobe Illustrator; vektörel bir çizim yazılımıdır. Kaliteyi en üst seviyeye çıkarmaktadır. Çizilen kara kalem resimlerini renklendirme özelliği de bulunmaktadır.

Swish; hareketli animasyon hazırlamak ve tasarlamak için kullanılan bir programdır. SWF ve HTML olarak kayıt edilebilmektedir. Son zamanlarda popülerliği oldukça artmıştır.

Mysql; web sunucularının sık kullandığı bir programdır. Açık kaynak kodlu veritabanı yazılımıdır.

Notepad++; açık kaynak kodlu bir kaynak kod düzenleyicisidir. Renklendirme ve biçimlendirme özellikleri de mevcuttur. Win32 API ve STL ile geliştirilmiştir.

Web Tasarım Programlarının Avantajları

Web tasarım programlarının birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar; dikkatleri üzerine çekmek, hedef kitleye ulaşmak, beğeni kazanmak, yaratıcılığı zorlamak, ayrıcalıklı olmak, popüler olmak ve marka kimliği yaratmaktır. Düşünün ki çok uğraşlar sonucunda bir site kurdunuz. Bu sitenin en iyi yerlere gelmesini istersiniz. Bunun için de web sitenizin tasarımı iyi olmalıdır. Çünkü, tasarımı dikkat çekmeyen bir web sitenin içeriği de dikkat çekmez. Bu yüzden titizlik içerisinde tasarımı yaptırmalısınız. Her aşamasını, yapan kişi ile beraber takip etmelisiniz.

İnternet dünyasından para kazanan insanlar, bunun kolay olmadığı bilir. Evet dışardan kolay gibi gözükse de, yapım aşaması, kurulumu, işlenmesi derken uğraştırıcı şeylerdir. Yaptığınız işi en iyi şekilde yapmalısınız ki, sektörde iyi yerlere gelebilesiniz. Kariyeriniz için bu durum oldukça önemlidir. Büyük firmalar, web sitesi yapmak için popüler kişilerle çalışmayı tercih ederler. Sizde popüler kişiler listesine girerseniz, firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir kişi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir