Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı, bir firma için kurulan sitenin içeriğinin tasarlanmasına verilen isimdir. Bu işi yapan kişilere ise, web tasarımcı denir. Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin sık kullanımı sebebiyle de web tasarımı işiyle uğraşan insanlara ilgi bir hayli artmıştır. Üniversitelerde web tasarımı bölümleri açılmış, bu meslek için yeni insanlar yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Günümüzde neredeyse herkesin dokunmatik bir cep telefonu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra insanlar işlerini bile artık telefon ve internet yardımıyla halletmektedir. İşler böyle olunca, büyük küçük demeden birçok firma kendisine bir site kurarak ürünlerini internet üzerinden pazarlamaya başlamıştır. Bu, vakti veya imkanı olmayan insanlar için oldukça iyi bir sistem olmuştur. Çünkü dilediğiniz ürünü özellikleriyle birlikte görerek sipariş ediyorsunuz ve kargo şirketleri sayesinde ürününüzün elinize ulaştırılıyor. Güvenilir ve hızlı olması da alışveriş için tercih edilmesinin bir sebebidir. Sitelerin kurulumu arttıkça, bu sitelere tasarım yapması gereken insan sayısının da doğal olarak artması gerekmektedir. Çünkü web tasarımı yapmak hafife alınmayacak bir iştir. İş imkanı da oldukça geniştir. İster freelancer, isterseniz de bir şirkette maaşlı çalışan olarak çalışabilirsiniz. Freelancer olarak çalışanlar kaliteye ve hizmete göre ücret belirler. Maaşlı çalışanlar ise sabit ücretle verilen işi yaparlar. Her iki grupta da çalışan bir çok insan bulunmaktadır. Sitenizin bütün görsel tasarımı iyi ve başarılı bir web tasarımcı sayesinde oluşturulur. Bu sebepten dolayı da web tasarımcınızı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Bilgisi, eğitimi ve yeteneği bir firma olarak dikkat etmeniz gereken ilk özelliklerdendir.

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur ?

Öncelikle web tasarımcı olmanız için, üniversitede yazılım ve kodlama bölümü veya web tasarımı bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Mezun olduktan sonraki süreçte de kendinizi geliştirmeniz gerekir. Çünkü üniversitede bu bölümü okumak, sizi iyi bir web tasarımı uzmanı yapmaya yetmez. Bu her meslek için geçerlidir. XHML, CSS veya HTML gibi kodlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. Bunlar, web site tasarımı yaparken işinize yarayacak bilgilerdir. Web tasarımının var olan ana ilkelerine de hakim olmanız gerekmektedir. Photoshop, Draw, dijital görüntü uygulamalarını bilmek, web tasarımını yaptığınız sitenin daha profesyonel durmasını sağlar. Bu da size artı bir avantaj sağlar. Kendinize özgü bir çalışma stilinizin olması gerekir. Farklı siteleri inceleyip yapılan web tasarımlarını kopyalamak, firmanın size olan güvenini sarsabilir. Büyük firmalardan iş almadan önce, farklı ve küçük web tasarım projelerinde kendinizi deneyerek geliştirin. Böylece sektöre hiçbir şey bilmeden girmiş olmazsınız. Profesyonelleşene kadar firma sahipleri sizi seçer, profesyonelleşince ise siz onları seçersiniz. İşte bu yüzden sektördeki ilk zamanlarınızda iş beğenmemezlik yapmayın. Her türlü kendimi nasıl geliştiririm diye düşünmek sizi bir adım öne taşır.

Web Tasarımcısında Olması Gereken Özellikler

Sabırlı bir kişiliğe sahip olması gerekir.

Yaratıcı fikirleri olmalı ve 3 boyutlu düşünebilmelidir.

Farklı bakış açılarına sahip olması gerekir.

Estetik görünüme önem vermelidir.

Disiplinli ve düzenli çalışmalar sürdürmelidir.

Donanımlı olmalıdır.

Kendini geliştirmeye ve yeniliklere açık olmalıdır.

Verilen işi, istenilen sürede teslim etmelidir.

Titiz çalışmalıdır. En ufak bir hata tasarımı etkileyebilir.

Web tasarımı, 2010 yılından beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Zaman içinde birçok uygulama kendini geliştirerek, yenilikler yapmıştır. Mobil tasarımların da devreye girmesiyle birlikte, web tasarımı yapan kişilerin yükü biraz da olsa hafiflemiştir. Tabi iş uygulamada değil, web tasarımcıdadır. Her önüne gelen web tasarımı yapmanın kolay olduğunu ve kendisinin de bilgisini söylüyor. Böyle bir şey mümkün değildir. Birkaç tane bilgi ve işlem bilmek, web tasarımını bilmek demek değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir